Kiedy zwykła maszyna to za mało – przegląd profesjonalnych maszyn do szycia

maszyna do szycia overlock

W życiu zawodowym każdej krawcowej przychodzi moment, kiedy tradycyjna maszyna do szycia już nie wystarcza. Chęć poszerzania swoich umiejętności, tworzenia nowych, trudniejszych projektów ubrań oraz zwracanie większej uwagi na staranność wykonania, skłania krawcową do zakupu profesjonalnych maszyn, które odpowiadają za konkretne zadania w szyciu ubrań. W grupie takich urządzeń znajduje się maszyna do szycia overlock, stębnówka i dziurkarka. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Maszyna do szycia overlock

Maszyna do szycia overlock, jak sama nazwa wskazuje, szyje poprzez wykorzystanie ściegu overlockowego i tworzy go na krawędzi tkaniny. Ten rodzaj maszyny sprawdzi się zatem zawsze wtedy, kiedy należy obszyć tkaninę lub połączyć ze sobą jej dwa kawałki. Ten rodzaj ściegu nie tylko wzmacnia łączenie materiału, ale także zabezpiecza jego brzegi w czasie użytkowania.

Maszyny do szycia overlock można podzielić ze względu na liczbę wykorzystywanych nici. Najmocniejsze łączenie tkanin uzyskuje się przy użyciu overlocka 5-nitkowego. Taka maszyna podczas pracy wykorzystuje dwie igły, a 5 nitek tworzy bardzo trwałe połączenie lub obszycie materiału. Decydując się na mniejszą liczbę nitek, można zwiększyć elastyczność materiału, przy jednoczesnym obniżeniu trwałości łączenia tkanin.

maszyna do szycia overlock

Stębnówka

Stębnówka może być w wersji jednoigłowej i dwuigłowej. Ten rodzaj maszyny znajduje swoje zastosowanie nie tylko w wielkich szwalniach, ale także mniejszych zakładach krawieckich. Krawcowe decydują się na zakup takiego urządzenia, ponieważ jest ono wyprodukowane z myślą o długotrwałych cyklach szycia. Dzięki dokładności szycia przy dużej prędkości, błyskawicznej regulacji ustawień, innowacyjnemu systemowi programowania oraz łatwemu w obsłudze panelowi sterowania praca krawcowej staje znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.

stębnówka

Stębnówka szyje z wykorzystaniem ściegu stębnowego, który może być stosowany do zszywania lekkich i średniej grubości tkanin. Ścieg powstaje poprzez przeplatanie się dwóch nici: górnej i dolnej. Stębnówki są powszechnie stosowane w szyciu odzieży oraz bielizny.

Dziurkarka

Urządzenie, jakim jest dziurkarka, także wykorzystuje ścieg stebnowy. Zadaniem dziurkarki jest tworzenie dziurek/przecięć w materiale, a następnie estetyczne obszywanie nich. Ten rodzaj maszyny stosowany jest najczęściej w profesjonalnych zakładach krawieckich, gdyż w znacznym stopniu skraca proces tworzenia odzieży – tempo szycia to nawet 4000 ściegów na minutę! Kolejną zaletą dziurkarek jest zastosowanie energooszczędnych silników, które przy dłuższej pracy przekładają się na niższe zużycie energii elektrycznej. Krawcowe chwalą także takie elementy maszyny jak panel operacyjny z graficznym wyświetlaczem, który pozwala dostosować pracę maszyny do własnych oczekiwań. Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest też zautomatyzowany system kontrolujący naprężenie nici.

dziurkarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *