Śpiochy czy półśpiochy?

śpiochy

To pytanie, które często zadają sobie młode mamy. Spróbuję dzisiaj na nie odpowiedzieć, choć nie jest to łatwe zadanie, bo oba ubranka mają i wady i zalety.

Śpiochy i półśpiochy – czym są?

Zacznijmy od tego, o czym w ogóle jest mowa, żeby niewtajemniczeni, którzy tu wpadną, nie zwariowali od nadmiaru dziwnych słów. Śpiochy są jednoczęściowymi ubrankami dla niemowląt. Półśpiochy, wbrew pozorom, nie pozostawiają dowolności – są to lekkie, bawełniane spodenki, więc mimo że „pół”, to nie bez znaczenia pozostaje, o którą połowę chodzi.

Półśpiochy

półśpiochyPółśpioszki coraz częściej pojawiają się jako element wyprawki, zaraz obok tradycyjnych śpioszków. Powodem na pewno jest to, że są bardzo wygodnymi ubrankami – można je z powodzeniem założyć do dziecięcego body, kaftanika lub bluzeczki.

Półśpiochy mają jedną niepodważalną zaletę – są wygodne dla rodziców. Brak nap i guziczków obecnych w śpioszkach często sprawia, że decydujemy się na zakup przynajmniej jednej pary półśpiochów. Z kolei wadą, często podnoszoną przez wielu rodziców, jest to, że dziecko w wyniku poruszania się, odsłoni sobie plecki. Body niemowlęce eliminują te wątpliwości. Natomiast przy bluzeczce lub kaftaniku, problem może się faktycznie pojawić. Wtedy warto zwrócić uwagę na to, jakie półśpioszki kupujemy.

Półśpiochy bezuciskowe

Półśpiochy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • tradycyjne
  • bezuciskowe

Te drugie mają zwykle szeroki, bawełniany pas. Dzięki niemu zachowana jest pełna swoboda ruchów maluszka, a przy tym nie odkryje sobie plecków. To też odpowiedź na wątpliwości co do tradycyjnych półśpiochów, które mogłyby powodować dyskomfort.

Półśpiochy ze stópkami lub bez

To kolejnych podział półśpioszków i tutaj wybór jest związany tylko z preferencjami rodziców. Półśpiochy ze stópkami szytymi na rozmiar wystarczą na krócej bo dzieciaki rosną. Znowu brak stópek właściwie zrównuje półśpiochy z bawełnianymi spodenkami nie pozostawiając między nimi żadnej różnicy.

Śpiochy

Śpiochy to absolutny must have każdej wyprawki, nie ma z czym dyskutować. Są przede wszystkim wygodnym i ciepłym ubrankiem dla dzieci w pierwszym i drugim roku życia (trochę mniej dla rodziców). Śpiochy są niezbędne, więc warto wziąć pod uwagę tylko to, żeby nie miały zapięć, na przykład na pleckach, które mogłyby sprawić, że dziecku będzie się niewygodnie leżało.

Materiał

Niezależnie od tego, czy półśpiochy staną się też częścią twojej wyprawki, musisz wziąć pod uwagę ich jakość i materiał, z którego zostały wykonane. Delikatna, ale wysokojakościowa bawełna, to najlepsze, co może się pojawić w garderobie twojego maluszka.

Jak widzisz, trudno jest mówić o bezwzględnej przewadze jednego ubranka nad drugim. Komplet body i półśpiochy może z powodzeniem zastąpić śpioszki w niektórych sytuacjach i ułatwić nam życie. Jednak dzieci siedzące i raczkujące w śpiochach to wybawienie dla rodziców, którzy zwyczajnie nie lubią sprawdzać co chwilę, czy z ubrankiem jest wszystko w porządku i czy maluch nie zdołał się już go pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code