Projektant mody. Nie tylko talent

projektant mody zawód

Rynek, branża, sektor, w końcu masowa produkcja, fast fashion. To wszystko łączy ze sobą przede wszystkim elementy związane z ekonomią, finansami i bardzo szeroko rozumianym zarządzaniem. Gdzie w tym wszystkim znajduje się projektant mody? Szczerze odpowiadamy, współczesny zawód projektanta to dziedzina interdyscyplinarny kierunek, w którym osoba kształcąca się w tej dziedzinie posiadać powinna kompetencje nie tylko plastyczne, ale także merytoryczne, przygotowujące do prowadzenia nie tylko działalności, co samego projektu kreacyjnego.

Projektant mody- kim jest we współczesnym świecie

„Projektant mody musi być architektem designu, rzeźbiarzem formy, malarzem koloru, muzykiem harmonii i filozofem powściągliwości”. – Cristobal Balenciaga

Polski rynek odzieżowy stanowi jeden z najpopularniejszych rynków w odniesieniu do krajów środkowoeuropejskich, a polscy projektanci są cenieni również za granicą, głównie z uwagi na swoje mikrokolekcje, unikatowość, wpisywanie się w coraz popularniejszy trend slow fashion, w którym jakość i ilość to wyznaczniki proekologicznego projektowania. Choć w Polsce sieciowe marki dominują na rynku, bo nadal dla statystycznego Polaka istotna jest cena produktu oraz jej jakość, świadomość zakupowa staj się coraz większa.

Projektant mody, kreator, trendsetter. Aby móc odnaleźć się w branży odzieżowej bazą jest zdecydowanie talent, wizjonerskie myślenie, dostrzeganie trendów, bazowanie, inspirowanie i ewoluowanie dotychczasowych projektów. Twórcza realizacja w postaci projektu graficznego, która opiera się na znajomości podstaw rysunku, malarstwa, a także technologii cyfrowej, kończąc na elementach związanych z materiałoznawstwem.

Projektant powinien wykazywać się wielką uważnością oraz wrażliwością. Posiadać swój gust i wyczucie smaku, które okaże się bardzo pomocne jeśli w przyszłości planowane jest otwarcie własnej firmy, w innym przypadku, wsłuchiwanie się w potrzeby rynku i bardziej analityczno-strategiczne podejście wręcz marketingowe, które dla wielu stanowi synonim dehumanizacji podczas projektowania.

W zależnosci od sektora zatrudnienia projektant mody może zajmować się kreowanie odzieży użytkowej lub artystycznej. W tej drugiej dziedzinie realizują się projektanci, którzy osiągnęli już sukces w branży i tworzą dodatkowe kolekcje typu haute couture, oraz Ci, którzy w ten sposób pozwalają sobie na ucieleśnienie swojej artystycznej wizji. Również, wśród projektantów artystycznych nie brakuje tych, których zainteresowania skierowane są w stronę sztuki teatralnej, kinowej oraz scenografii. Przecież to jedna z oscarowych kategorii podczas festiwalu.

Wykształcenie

Aby zostać projektantem mody nie potrzebne jest wykształcenie, chociaż posiadanie go na pewno ułatwi start w branży, w której od kandydatów coraz częściej oczekuje się kompetencji wykraczających poza umiejętności szkicowania czy znajomości właściwości i tym samym odpowiedni wybór tkanin do realizowanych projektów.

Projektant powinien posiadać talent, pozwalajacy na wizualizacje swojej plstycznej wyobraźni i kreatywności. Do podstawowych kompetencji należy przede wszystkim wiedza oraz umiejętności praktyczne z zakresu rysunki i malarstwa, ale także krawiectwa czy wspomnianego materiałoznawstwa. Choć projektant niekoniecznie musi potrafić szyć, wielu kreatorów swoja karierę rozpoczyna od własnoręcznie tworzonych stylizacji. W Polsce, wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem, na których każdego roku przyjmowanych jest 13 kandydatów są: łódzka ASP oraz Projektowanie Ubioru w warszawskiej Akademii. Alternatywą są wszelkie kierunki pokrewne takie jak wzornictwo czy grafika. Poza uczelniami wyższymi atrakcyjna ofertę stanowią także licea lub technika o profilu krawiecko-plastycznym. Dla absolwentów szkół średnich oferowane są także kursy weekendowe, wakacyjne czy policealne szkoły o profilu zawodowym.

Wiele uczelni zagranicznych prowadzi także programy szkoleniowe dla obcokrajowców, certyfikowane kursy dla absolwentów lub osób, które posiadają staż czy doświadczenie i pragną poszerzyć swoje horyzonty.

Z uwagi na zmieniające się trendy w projektowaniu oraz samej modzie, oferta uczelnianych kierunków stale się zmienia. Stałe są przedmioty teoretyczne, wykładnie dobrych praktyk projektowych, jednak specjalizacje dopasowane są przede wszystkim do potrzeb zmieniającego się runku. Jako projektant mody możesz być specjalistą w dziedzinie ubioru, bielizny, biżuterii czy obuwa, a także tkanin.

Praca- nie taka piękna jak ją malują

Znamy te historie sławnych projektantów, którzy w młodym wieku dzięki swojej determinacji osiągnęli szczyt kariery stanowiąc inspiracje dla tysięcy ludzi. Nie zapomnijmy jednak, że ówcześnie rynek odzieżowy prezentował się nieco inaczej niż obecnie, kiedy przyszło nam żyć w dobie nadprodukcji.

Nierzadko zdarza się, że na początku swojej kariery zamiast autorskich projektów, będziesz współtworzył projekty odzieży powtarzalnej, w przypadku firm o szerokim rynku zbytu. Nie zapominaj ze to branża, rynek, rządzi się swoimi zasadami biznesowymi, a od osób zajmujących się projektowaniem ubioru oczekuje się kompetencji ekonomicznych oraz prawie inżynieryjnych. W końcu, mając na uwadze fakt, czym różni się praca projektanta od pracy stylisty musisz mieć na uwadze fakt, że Twoja praca to praca na dobro ogółu, pod kątem rynku i jego odbiorców. Jeśli Twój gust znacznie odbiega nie tylko od panujących trendów lub tego jaką wizję czy jakich klientów posiada firma, w której się zatrudniłeś, bardzo szybko zweryfikujesz swoje podejście do projektowania. Na wszystko przyjdzie pora- nie porzucaj własnego stylu, ale przynajmniej na początku zwróć uwage na aspekt finansowy, priorytety oraz zdobycie doświadczenia.

Praca projektanta, kreatora, krawca czy dyrektora kreatywnego, to fascynująy zawód, który jest idealny dla osób, które poza talentem posiadają w sobie pasję, interesują się kultura i sztuką

„Moda nie istnieje wyłącznie w ubiorach. Moda jest na niebie, na ulicy, moda to idee, sposób życia, wszystko to, co się dzieje”. – Coco Chanel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code