Jak otworzyć własny zakład krawiecki?

wytwornica pary

Szycie to pasja wielu kobiet. Początkowo zaczynamy szyć poszewki na poduszki, które nie są skomplikowane, potem jednak pragniemy czegoś więcej. Własnoręcznie uszyte spódnice czy bluzki nosimy dumnie, a jeszcze lepiej czujemy się, gdy koleżanka zapyta o sklep, w którym te ubrania zostały kupione. W końcu przychodzi taki moment, kiedy w głowie pojawia się wizja otwarcia własnego salonu krawieckiego. O czym musimy pamiętać, decydując się na tak odważny krok?

Własny zakład krawiecki może okazać się biznesem na wagę złota. Wiele osób nie tylko szuka miejsca, gdzie można dokonać niewielkich przeróbek krawieckich starych ubrań, ale także zakładu, w którym krawcowa wcieli w życie projekt sukni ślubnej czy sukienki na bal. Zakład krawiecki może także zarabiać na sprzedaży materiałów i pasmanterii. Zalet takiego sposobu zarobku jest wiele, ale najważniejszą z nich jest możliwość realizacji własnych pasji.

Szycie w domowym zaciszu

Pracownię krawiecką można prowadzić w domu – wystarczy niewielki pokój, w którym zmieści się stół krawiecki, maszyna do szycia oraz manekin krawiecki regulowany. Jak pozyskiwać potencjalnych klientów? Na początku warto wspomnieć sąsiadom o prowadzeniu takiej działalności, a potem informacja ta znajdzie znacznie większy zasięg dzięki poczcie pantoflowej.

Profesjonalny zakład krawiecki

Krawcowe, które chcą prowadzić profesjonalny zakład krawiecki, w pierwszej kolejności powinny zadbać o dogodną lokalizację. Dobrym wyborem jest lokal w centrum miasta na jednej z głównych ulic, lokum obok przystanku autobusowego czy pomieszczenie w centrum handlowym. Warto zadbać także o dobrą widoczność zakładu. Ładnie udekorowana witryna oraz stand znajdujący się przed wejściem na pewno przyciągnie uwagę przechodniów.

Powierzchnia zakładu krawieckiego powinna by podzielona na dwie strefy. Pierwsza część powinna być tą przestrzenią, w której będziemy pracować. To tam powinny znaleźć się urządzenia oraz akcesoria potrzebne w pracy krawcowej: maszyna do szycia, stół krawiecki, manekin krawiecki regulowany oraz wytwornica pary. Druga część pomieszczenia to strefa dla klienta. Tam powinna znaleźć się przestronna przymierzalnia z lustrem, sofa, niewielki stolik. Tam można także usytuować szklaną ladę, która będzie prezentowała guziki, nitki, igły, zamki błyskawiczne itd.

Cena czyni cuda, czyli jak zwabić klientów

Jednym z wielu czynników, który brany jest pod uwagę w przypadku klientów stykających się z nową usługą, jest cena. Jak ustanowić cennik, który pozwoli nam zarobić, ale będzie także z korzyścią dla klientów? Najlepszym sposobem jest zbadanie rynku, czyli sprawdzenie, jak wyceniają swoje usługi krawcowe z najbliżej położonych zakładów krawieckich. Po zebraniu potrzebnych danych wystarczy nieco obniżyć koszt własnych usług i trzymać się tego cennika przynajmniej w pierwszych miesiącach działalności.

Strona internetowa

Każdy szanujący się właściciel firmy powinien zadbać o widoczność swojej marki w Internecie. Nie inaczej jest w przypadku krawiectwa. Własna strona internetowa pozwoli dotrzeć do większej grupy klientów. Na stronie powinny znaleźć się podstawowe informacje o zakładzie, czyli adres, telefon, adres mailowy oraz oferta wraz z cennikiem usług.

Wytwornica pary, maszyna do szycia, strona www, czyli ile to wszystko kosztuje?

Trudno dokładnie oszacować, jaki jest całkowity koszt otwarcia własnego zakładu krawieckiego, jednak przyjmuje się, że jest to około 15 tysięcy złotych. Koszt stworzenia strony www to około 1,5 tys. zł. Zatowarowanie, czyli zakup guzików, zamków, szpilek, igieł, nici itd. wynosi około 1 tys. zł. Należy także pamiętać o tym, że w koszty inwestycyjne należy wliczyć remont oraz wyposażenie lokalu. Profesjonalny sprzęt krawiecki, którego nie może zabraknąć w żadnym zakładzie jak maszyna do szycia, wytwornica pary do prasowania czy guzikarka to urządzenia, które muszą być najwyższej jakości, a ta przekłada się na ich cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *