Czy warto zostać krawcową? Od pomysłu po realizację

siruba

Przynajmniej raz w życiu w głowie każdej kobiety pojawił się pomysł na własny projekt sukienki, bluzki czy spodni. W większości przypadków brak umiejętności krawieckich sprawia, że coś, co zakiełkowało w naszej głowie, nigdy nie zostanie zrealizowane. A gdyby tak zostać krawcową, by móc szyć przepiękne ubrania dla siebie i innych? Jakie są wady i zalety tego zawodu?

Krawiectwo wczoraj i dziś

Jeszcze pod koniec XX wieku zakłady krawieckie przeżywały prawdziwe oblężenie. Na rynku niewiele było firm odzieżowych, które dostarczałyby swoim klientom dobrej jakości odzież, która leżała jak ulał. Polacy chętnie korzystali z usług krawcowych, które dzięki ogromnym umiejętnościom potrafiły szyć dopasowane sukienki, płaszcze czy garnitury. Dziś, kiedy tak łatwo dostępna jest odzież pochodząca z Chin, zawód krawcowej nie jest tak popularny, co nie oznacza, że całkowicie zanikł. Wciąż można przecież spotkać osoby, które pragną projekty swoje, ale też innych wcielać w życie, a zadowolenie klienta motywuje do pogłębiania swojej wiedzy i dalszego rozwijania swoich umiejętności.

Zawód krawcowej

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, by móc myśleć o zawodzie krawcowej, jest posiadanie zdolności manualnych, ale też umiejętność pomysłowego i kreatywnego myślenia. By móc w przyszłości pochwalić się tytułem krawcowej, należy podjąć edukację w szkole zawodowej o takim profilu lub w technikum odzieżowym. Inną możliwością jest ukończenie kursu w szkole policealnej.

Zawód krawcowej niejako zmusza do ciągłego rozwoju. Zmieniające się trendy odzieżowe sprawiają, że zawsze trzeba mieć świadomość tego, co jest aktualnie modne – w końcu nigdy nie wiemy, z jakim projektem przyjdzie się nam zmierzyć. Warto więc starać się o to, by zdobywać kolejne tytuły, np. czeladnika czy mistrza. Zapisywanie się na rozmaite kursy i szkolenia pozwoli zdobyć nowe umiejętności i poznać najnowsze techniki szycia.

Gdzie można pracować?

Specyfika pracy krawcowej różni się między sobą w zależności od wielkości zakładu pracy, w którym się pracuje. W mniejszych firmach najczęściej wykonuje się drobne usługi krawieckie i znacznie rzadziej szyje się odzież „od początku do końca”. W większych zakładach szycie podzielone jest na etapy, gdzie każdy krawiec odpowiedzialny jest za inny element odzieży. Szycie na większą skalę sprowadza się więc do szycia jednego elementu przez dłuższy czas.

Zawód krawcowej nie sprowadza się tylko do pracy w zakładzie. Wiele kobiet otwiera własne firmy i szyje odzież sygnowaną ich nazwiskiem bądź prowadzą szkolenia dla dzieci i dorosłych z szycia. Własna firma wiąże się z zakupem profesjonalnego sprzętu, a przede wszystkim dobrej maszyny do szycia. Szczególnie polecane są maszyny Siruba, które bardzo często wykorzystywane są też w dużych zakładach krawieckich. Siruba oferuje różnego rodzaju maszyny do szycia nawet bardziej skomplikowanych elementów odzieży.

Wady zawodu krawcowej

Oczywiście zawód krawcowej nie należy do tych zaliczanych jako niebezpieczne, jednak niesie z sobą pewne niedogodności. Przede wszystkim krawcowa bardzo często jest narażona na skaleczenie. Innym aspektem jest długi czas spędzany w jednej pozycji, co może niekorzystnie odbijać się na zdrowiu kręgosłupa. Decydując się na wykonywanie tego zawodu, należy więc dbać o to, by jak najczęściej w ciągu dnia się ruszać – wtedy unikniemy nieprzyjemności związanych z długotrwałym siedzeniem.

Jeśli ubrania oferowane przez znane sklepy odzieżowe i światowej sławy projektantów nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, może to znak, że warto coś z tym zrobić? Zawód krawcowej jest krokiem wprzód do stworzenia własnej marki, do projektowania odzieży, w której będą chcieli chodzić inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *